New Products Air Purifying Bags Naturally Removes Odors Deodorizer For Car
Product Description
| Product Name: | 200G bamboo charcoal air purifying bags for cars, pet areas |
| Color: | Green/Brown/Grey/Black/Customized |
| N.W.: | 75g/ 100g/ 200g/ 500g/Customized |
| Size: | 8*19cm(75g)/ 9*19cm(100g)/ 15*17cm(200g)/ 20*23cm(500g)/ Customized |
| Row Material: | Bamboo Charcoal or Activated Charcoal |
| Packing Material: | 1. Double Packing( Inner SMS fabric+ outer linen bag) |
| OEM Accepted: | Yes |
| Free Sample | Yes |
| Delivery Details | Sample: 1-2 working days, Mass Products: 18 working days |
| Fuction: | Eliminate odor, air freshener, control moisture |
| Used Places | Refrigerator, Shoes, Car, Wardrobe, Kitchen, Furniture, Toilet, Gym bag, etc. |
| Life Time | Lasts up to 1 year- recharge under sunshine every 30-60 days |
| Certification & Feature | MSDS, DMF, ROHS, SVHC Eco-friendly, natural, Reusable |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, Money Gram, Paypal |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China(Mainland) |
Moso Bamboo charcoal with more than three years of life,by burned under high temperature;Natural and environmental;with porous structure and large surface area,it has strong adsorption capacity.The dense bamboo charcoal porous structure with super adsorption,
After cientific experiments to prove that bamboo charcoal can strong adsorb decomposed the peculiar smell inside the shoe, moisture, bamboo charcoal internal microbes can effectively restrain bacterial growth and moisture absorption ,remove mildew and peculiar smell other functions, make your love car throughout the year relaxed and comfortable.
| Product Name | Bamboo Charcoal Room Deodorizer |
| Material | Moso Bamboo Charcoal |
| function | abosorb odor and moisture,remove mildew |
| packing color | black, brown,green or customized |
| Packing material | inner(SMS fabric+Linen fabric),outer(thick PP bag or color box) |
| packing size | Length:3.5inch,width:3.7inch (50g) |
| net weight | 50g/75g or customized |
| Life time | Lasts up to 1 year - recharge under sunshine every 30-60 days |
| Use for | sport gloves,wardrobe,shoes,kitchen,room and so on |
Packaging & Shipping
| Packing size | Length:3.5inch,width:3.7inch (50g) |
| Carton Size | 15*12.6*12.2 inch |
| Loading Qty | 69120pcs/20GP |
| 138240pcs/40GP | |
| Shipping | Samples:1-2 working days Products or customized: In 7-15days after received the deposit,according to your order quantity |
| DHL,EMS,TNT,or your own forwarder agent |
Company Information
1. Established in 1998, CHUNWAN group is a set of R&D,production and marketing enterprise 2. Product Series: household moisture absorbers, deodorant for refrigerator,toilet bowl cleaners,car dehumidifier ,washing machine cleaner,drain cleaners,car air fresheners,desiccants,container dry bag,oxygen absorber,etc 3. Enterprise Scale: more than 15000 square meters, more than 300 staffs 4. Customers:Sanrio,Aldi,Coach,Vanguard,Sanyo,Samsung, Toshiba, Flextronics,Emerson,DHL 5. Chun-Wang became an public company in 2015 and its the only one in this area
Hot Tags: air purifying bags removes odors deodorizer for car, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
