1000g mildew proof and humidity proof desiccant bag for car
Product information:
1000g mildew proof and humidity proof desiccant bag for car is reusable, If you simply put it in microwave for 2*12 minutes and moisture will evaporate away
Focus on protecting your home, car and boat from humidity
It is eco-friendly to environment and save money for you.
| Products Name | 1000g mildew proof and humidity proof desiccant bag for car |
| Materials | Silica gel |
| Net Weight | 2x500g or 1*1000g available |
| Inner bag Size | 28*11*3cm or available |
| Out side packaging | Poly bag or color box |
MOQ | Customized label on polybag MOQ 1000pcs Customized color box MOQ 5000boxes |
| Samples time | Free samples leading time within 5 days |
| Certificates | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Payment | TT, L/C, PayPal, trade assurance, western union |
| Functions | Remove humidity,eliminate odors,resolve car window fogging |
Advantages:
OEM service:
Prodution procedure:
Company description:
1.Established in 1998, CHUNWANG Group is a set of R&D,production and marketing enterprise
2.Product Series: household moisture absorbers, deodorizers, toilet bowl cleaners, car dehumidifier, drain cleaners, air fresheners, desiccants, container dry bag , oxygen absorber, humidity indicator card, etc. 3. Enterprise Scale: more than 12000 square meters, more than 200 staffs
4. Certificates: RoHS, REACH,DMF, ISO9001: 2015 , ISO14001:215,BSCI etc.
5. Customers : Sanrio,Aldi,Coach,Vanguard,Sanyo, Samsung, Toshiba, Flextronics, Emerson,DHL,etc
FAQ:
Q1: Where do you live?
--I live in a factory which located in Guangdong,China.
Q2: Are you a manufacturer?
--Yes, I am a professional manufacturer in this area for 20 years.
Q3: Can you give me the free sample?
--Sure,I can give you at once and you just pay express cost to my company.
Q4: Can I have my own logo?
--Yes, customize welcome here.
Q5: How about payment term?
--T/T, Secure Payment(by Alibaba), Trade Assurance(by Alibaba), Western Union,
L/C, Paypal, Cash, Negotiable;
Q6:What's your lead time?
--About 5-20 work days after order confirmed.
Hot Tags: 1000g mildew proof and humidity proof desiccant bag for car, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
