10g Silica Gel with 5% Orange
1. Non-toxic, eco-friendly, high absorption
2. Free Sample
3. OEM
4. DMF Free, MSDS,REACH, ROHS, SGS approval
Product Description
| Items | 10-12AD120-004 |
| Name | 10g Silica Gel with 5% Orange |
| Packaging | 500pcs/bag, 1500pcs/carton |
| Colors | White / orange |
| Weight(bag) | 1g 2g 5g 10g or customer-specified |
| Packing materials | OPP paper, Aihua paper |
| Printing | Printings in English, Japanese, german , Spanish, French, Vietnameses or customer-specified |
| Moisture Adsorption | 32%-35% (RH=80%. T=25°C) |
| Size | 60*70mm |
| PH | 4-7 |
| Water content | 5% |
FAQ:
Q: Can you print our logo on the silica gel bags?
A: Sure, ok. Customzied printing MOQ is 1*20ft (735 cartons).
Q: Is it possible to add 50% or 10% Orange silica gel?
A: Yes, it is possible.
Q: Delivery time?
A: Usually, within 10 working days after order confirmed and payment received. If customzied, will be a little longer.
Q: Can you accept PayPal?
A: Yes, but normally, PayPal only accept small amount such as sample fee, sample freight cost or small trial order.
Mass cargos, it is better to use T/T Bank.
Q: Do you have Agent in our country?
A: Sorry, not yet, but we have customers there. And our company has been looking for a reliable and capable customer to be our agent.
Q: Can we visit your factory?
A: Sure, very welcome any time.
Hot Tags: 10g silica gel with 5% orange, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
