300ml desiccant for closet with factory price
Goods information:
300ml desiccant for closet with factory price is a popular products by absorbing the excess humidity from the air to protect our living room against the moisture damage, The moisture absorption rate is about 300 %, and it can widely to use in closet, bedroom, kitchen.
| Item name | 300ml desiccant for closet with factory price |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Size(cm) | 15.1*8.6*6.4, 15.1*8*8.5, 15.1*8.10.6, 15.1*8*13.5 |
| Net weight | 100g, 190g, 220g, 280g or customized |
| Volume | 300ml,400ml,500ml,600ml or customized |
| Packing | Customized label, paper card |
| Certification | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Fragrance | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | Absorbs excess humidity to prevent mouldy & mildew |
| Application | Indoor room/closet/cabinet/shoe cabinet/bookcase and any sealing space |
| Sample | Free |
| MOQ(customized) | 5000pcs |
Use the places:
OEM service:
How to use it?
1: Take away the cap and tear off sealing aluminum foil paper, Replace the cap.
2: Place 300ml desiccant for closet with factory price on a stable surface in home. The whitecalcum chloride will became water in 1-2 month (depends on the seasons and humidity level).
3: When the box has completely dissolved to water, just pour the water to sink, and discard in waste bin is OK.
Our company:
FAQ:
1. Q: Can I get your prompt response if I send you inquiry about the product I am interested in?
A: Yes, we are ready here to serve you and will give you quick response at 24hours.
2. Q: Can I have samples first before I make the final decision?
A: Yes, we can offer you free samples and welcome your trial order.
3. Q: When can I have the sample? How about the mass order?
A: Usually the delivery of sample is 3-5 working days, and 5-20 days for the mass order.
4. Q: Can you accept to print our own logo or brand on your products?
A: Yes, customized style are welcomed here.
5. Q: Can I be your exclusive distributor in my local market or my country?
A: Yes, feel free to contact us for more details about this if you are interested in this issue.
Hot Tags: 300ml desiccant for closet with factory price, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
