450g closet refillable humidity absorber bag
Product information:
The main components of 450g closet refillable humidity absorber bag is calcium chloride and starch.
When the water is in full contact with the water, it becomes gelatin. Avoid water from the inside of the bag to damage the goods.
It is good to make sure that clothes or other things are in a dry environment.
| Product name | 450g closet refillable humidity absorber bag |
| Net weight | 350g, 450g, 1000g or customized |
| Hygroscopic capacity | 2000ml |
| Raw Material | Calcium chloride granule+Fragrance granule |
| Size | 16cm*14.2cm, 11cm*22cm |
| Package | Poly bag or customized |
| Applications | Chest, cabinet,bedroom, kitchen,warehouse,office, vehicles, etc |
| MOQ(customized) | 20000pcs |
| Shelf life | Placed in dry, normal condition, keep sealed 3 years |
| Certification | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
Application:
Order process:
OEM service:
Company description:
FAQ:
Q: Are your products safe?
A: Yes, our products are non-toxic,and used in every case .
Q: How about the storage?
A: Our prodcts are stored in tight close containers in a cool ,dry place and keep away from direct strong sunshine.
Q:Can I get free sample before the deal?
A:Yes,Small sample for qulity approval is Free of Charge but the freight charge is required.
Hot Tags: 450g closet refillable humidity absorber bag, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
