500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe
Product information:
The component of 500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe is a white crystalline lens with a soluble and soluble calcium chloride. The hanging type hygroscopic bag is a powerful moisture absorbent, which helps to solve the mildew problem caused by high humidity in the air.
| Item name | 500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Net weight | 248g, 400g or customized |
| Volume | 500ml, 1000ml or customized |
| Packing | Customized polybag |
| Certification | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Aroma | Rose,lavener, voilet,lemon or non fragrance |
| Function | It absorbs excess humidity to protect your wardrobe,closet, cabinet from humidity |
| Application | Indoor room/closet/cabinet/shoe cabinet/bookcase and any sealing space |
| Sample | Free |
Application:
How to use:
OEM service:
Company information:
FAQ:
Q1:What are main ingredients of your humidity absorbing box?
A1:There are mainly Calcium Chloride (granule or flake) and aromatic beads.
Q2:How many kinds of scents can I choose?
A2:We provide Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean, we could also customize for you if you need other scents.
Q3:How long can moisture absorber last?
A3:It can be used for 1-3 months depend on the air humidity and seasons.
Q4:Can I have my own logo/brand?
A4:Yes,customize welcomes here.
Q5:Can I have sample for try?
A5:Yes,free samples are available.
Q6:What degree of purity does it have for dehumidifier?
A6:Composition:Calcium chloride > 75%
Hot Tags: 500ml absorbing products humidity absorber bag for wardrobe, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
