500ml wholesale legal humidity absorber box for household
Product information:
500ml wholesale legal humidity absorber box for household is a product of calcium chloride and activated carbon particles. It is used to adsorb harmful gas molecules of formaldehyde, benzene and TVOC.
| Item name | 500ml wholesale legal humidity absorber box for household |
| Raw material | Calcium chloride (add fragrance, charcoal or not) |
| Size(cm) | 15.1*8.6*6.4, 15.1*8*8.5, 15.1*8.10.6, 15.1*8*13.5 or customized |
| Net weight | 100g, 190g, 220g, 280g or customized |
| Volume | 300ml,400ml,500ml,600ml or customized |
| Packing | Customized label, paper card |
| Certification | ISO9001:2008, ISO14001:2004, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
| Fragrance | Lemon, jasmine, lavender, rose, Magnolia, ocean or non fragrance |
| Function | Absorbs excess humidity to prevent mouldy & mildew |
| Application | Indoor room/closet/cabinet/shoe cabinet/bookcase and any sealing space |
Application:
OEM service:
Related products:
Company information:
FAQ:
Q: Are your products safe?
A: Yes, our products are non-toxic,and used in every case .
Q: How about the storage?
A: Our prodcts are stored in tight close containers in a cool ,dry place and keep away from direct strong sunshine.
Q:Can I get free sample before the deal?
A:Yes,Small sample for qulity approval is Free of Charge but the freight charge is required.
Hot Tags: 500ml wholesale legal humidity absorber box for household, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
