Anti Humidity Bag Desiccant Refillable That Made Of Calcium Chloride
Product description:
The main component of the Anti humidity bag desiccant refillable that made of calcium chloride is calcium chloride, and the package is Tyvek or nonwoven fabric.
It can effectively dehumidification and moisture-proof, and keep clothes dry. The product is used as a supplementary package.
It can be used in a catchment box or a dehumidifier.
| Product name | Anti humidity bag desiccant refillable that made of calcium chloride |
| Net weight | 350g, 450g, 1000g |
| Hygroscopic capacity | 2000ml |
| Raw Material | Calcium chloride granule(add fragrance, charcoal or not) |
| Size | 16cm*14.2cm, 11cm*22cm |
| Package | Polybag or customized color box |
| Applications | Chest, cabinet,bedroom, kitchen,warehouse,office, vehicles, etc |
| MOQ(customized) | 20000pcs |
| Shelf life | Placed in dry, normal condition, keep sealed 3 years |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
Application:
Using method:
Order procedure:
Hot Tags: anti humidity bag desiccant refillable that made of calcium chloride, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
