High quality humidity absorber refillable bag for household
Product information:
High quality humidity absorber refillable bag for household is made from top grade calcium chloride desiccant material, 74%-94%min, flake or pellet, which has been widely used for moisture adsorption,chloride desiccant snow and ice melting,desiccant use.Packed by non woven bag,put inside dehumidifier box container,not only protects clothes from water damage but also eliminates odors caused by moisture. Also prevent mold and mildew stains by eliminating the excess moisture that allows mold and mildew to grow.It won not dry the air excessively to damage plants,furniture or household goods.
| Product name | High quality humidity absorber refillable bag for household |
| Net weight | 350g, 450g, 1000g or customized |
| Hygroscopic capacity | 2000ml |
| Raw Material | Calcium chloride granule+Fragrance granule |
| Size | 16cm*14.2cm, 11cm*22cm |
| Package | Poly bag or customized |
| Applications | Chest, cabinet,bedroom, kitchen,warehouse,office, vehicles, etc |
| MOQ(customized) | 20000pcs |
| Shelf life | Placed in dry, normal condition, keep sealed 3 years |
| Payment | TT, L/C, PayPal, trade assurance, western union |
Application:
How to use it ?
OEM service:
Company:
Shenzhen ChunWang Environmental Protection Technology co., LTD was established in 1998 and was public in 2015.It is a set of R&D,production and marketing comprehensive advanced enterprise which is devote to moisture proof,preservation,air purification and sanitary. Chunwang had passed the QMS Certification ISO9001:2008,EMS Certification ISO14001:2004,and products comply with ROHS and other environmental requirements.
FAQ:
Q: Are your products safe?
A: Yes, our products are non-toxic,and used in every case .
Q: How about the storage?
A: Our prodcts are stored in tight close containers in a cool ,dry place and keep away from direct strong sunshine.
Q:Can I get free sample before the deal?
A:Yes,Small sample for qulity approval is Free of Charge but the freight charge is required.
Hot Tags: high quality humidity absorber refillable bag for household, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
