Refillable Moisture Sorbent Bag For Wardrobe
Product description:
The main ingredient of the High absorption filling desiccant bag with scent mixed with starch is calcium chloride, which belongs to replacement. It can be replaced anytime and anywhere without cost. Because of the mix of starch, when it sucks the tide, it does not turn into water, but becomes gelatinous.
| Product name | Refillable moisture sorbent bag for wardrobe |
| Net weight | 350g, 450g, 1000g available |
| Hygroscopic capacity | 2000ml |
| Raw Material | Calcium chloride granule+Fragrance granule |
| Size | 16cm*14.2cm, 11cm*22cm |
| Package | Polybag or customized color box |
| Applications | Chest, cabinet,bedroom, kitchen,warehouse,office, vehicles, etc |
| MOQ(customized) | 20000pcs |
| Shelf life | Placed in dry, normal condition, keep sealed 3 years |
| Certification | ISO9001:2015, ISO14001:2015, BSCI, MSDS, RoHS, DMF |
Application:
Using method:
OEM service:
Order procedure:
Note:
1:Don’t eat , keep upright, don’t roll it over.
2:Keep out of reach of children.
3:Store away from food & drink.
Hot Tags: refillable moisture sorbent bag for wardrobe, China, manufacturers, suppliers, factory, made in China, cheap
